• Publicerad: 2012-10-05

Sjöräddningssällskapet i TV4 nu på lördag

Under lördagens PostkodMiljonären i TV4 kl 19.30-20.00 visas en film om Sjöräddningssällskapet. PostkodLotteriets alla 40 försmånstagare presenteras någon gång under året - nu är det vår tur.

Vi är en av 40, det är vi glada för!

PostkodMiljonären är PostkodLotteriets eget TV-program som visas i TV4 under fredags- och lördagskvällar, med Rickard Sjöberg som programledare .

Under programmet sitter en tävlande i taget i den ”Heta stolen” och ska svara på 15 frågor på sin väg mot miljonen. Personen har ett antal livlinor som används för att få hjälp med särskilt svåra frågor.

I varje program presenteras någon av PostkodLotteriets 40 förmånstagare, eller något av alla projekt som kunnat genomföras tack vare lotteriets alla lottköpare. Nu på lördag ser du en film om oss.

97 miljoner tack!

Sjöräddningssällskapet är en av PostkodLotteriets 40 förmånstagarorganisationer. Vi har totalt erhållit 97 miljoner från PostkodLotteriet sedan 2007, pengar som ger oss stabilitet och nya möjligheter, att satsa på långsiktiga projekt, såsom bl a förnyelse av vår räddningsflotta samt att säkerställa kvalité och professionalism hos dagens och morgondagens frivilliga sjöräddare.Vi vill rikta ett hjärtligt tack till dig som är lottkopare i Svenska PostkodLotteriet. Du är inte bara en lottköpare, utan även en sjöräddare!

Artikeln går inte längre att kommentera

Ge en gåva

Sök en sjöräddningsstation

Visa alla stationer

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Sjösäkerhetsskolan

Tips och råd om hur du kan höja säkerheten till sjöss.

Läs mer

Sjökort

Se larm, stationer och räddnings- båtar på det interaktiva sjökortet.

Se hela sjökortet
© 2013 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000