Idag namngavs RS Åmåls nya Rescuerunner

Idag hölls namngivningsceremonin av den nya sjöräddningsskotern. Detta skedde i Gaperhults hamn. Många personer kom. Vädret var fint. Våra närmaste grannstationer RS Hammarö och RS Kristinehamn var med och bidrog till att hedra Johannes tillssammans med många andra personer från när och fjärran.

Ett stort tack till alla gåvogivare och sponsorer som gjort detta möjligt.

Namngivnings tal

Kajsa Gunnarsdotter, Iris Axelsson, Lotta Cohen, Bertil Nilsson

Artikeln går inte längre att kommentera

7 kommentarer:

Kajsa Gunnarsdotter2011-09-04 21:26

Underbart att vi äntligen kunde mötas upp i Gaperhult och sjösätta RESCUERUNNERN JOHANNES :)

medlem2011-09-05 07:06

Tips: VARJE station måste få en rescuerunner! Det skulle öka möjligheten att värva nästa generations sjöräddare till sällskapet.
Finansieringen kan säkert ordnas genom Postkodslotteriet!
Risken är nog annars att flera stationer riskerar att läggas ned.

Zarah Nyström2011-09-05 10:35

Tack för att vi fick delta vid den vackra ceremonin. Är stolt över vårt arbete på sjön och alla goá kollegor i Vänern.

Marianne Utterdahl2011-09-05 10:58

Tack alla inblandade för allt ni gjort och gör! Det var en fin ceremoni och det känns skönt i hjärtat att detta blev verklighet!

Sjöräddningssällskapet (SSRS) — 2011-09-05 12:00

Hej Medlem
Tack för ditt tips. Vår verksamhet är byggd på gåvor, frivilliga insatser och inte minst våra medlemmars stöd. Vi har förmånen att vara förmånstagare till PostkodLotteriet som bl.a. varit med att finansiera utvecklingen av vår nya räddningsbåtsprototyp. Hur vi använder våra insamlade medel och var vi placerar våra enheter bygger alltid på behov där vi kan göra störst insats och på bästa sätt bidra till vår vision – noll omkomna till sjöss. Rescuerunnern är ett fantastiskt hjälpmedel och ett resultat av ett av våra verksamhetsmål att driva utvecklingsprojekt inom sjösäkerhet. Vi är stolta och glada över alla våra frivilliga sjöräddare vars primära drivkraft är att hjälpa andra människor i nöd oberoende av farkost.

Vänliga hälsningar - Vännerna på Sjöräddningssällskapet

medlem2011-09-05 15:15

Tipset togs inte på allvar förstår jag - men skall ni få en "föryngring" på stationerna så att de kan fortleva måste ni nog tänka till.

Frivillig sjöräddare2011-09-05 20:24

Varför skulle det behövas en rescuerunner, som är en liten enhet som lämpar sig speciellt i svårmanövrerade och grunda områden, på varje station för att fortsatt kunna upprätthålla SSRS nuvarande standard?

Välkommen till RS Åmål

RS Åmål grundades år 2004 och har 20 frivilliga.

Läs mer om RS Åmål

Kontaktinformation RS Åmål

  • Telefon: 031-761 4285
  • Jourtelefon: 0705-80 80 73
  • E-post: rs.amal@ssrs.se

En av våra båtar

Rescue Sune
Fler båtar

En av våra frivilliga

Tobias Berg
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Ge en gåva

SMS:a en gåva

Nu kan du skänka pengar med hjälp av mobilen.

Gör så här, klicka här
© 2012 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000