Segelbåt på grund öster om Harstena

Larm från JRCC klockan 21.00 om en fjortons meters segelbåt som gått på grund öster om Harstena. Det blåser frisk sydlig vind. Båten tar in kraftigt med vatten. Ombord finns tre personer och en hund.

Rescue Östgöta och Rescue Erik Collin avgår. Rescue Östgöta, Kustbevakningen och räddningshelikopter anländer samtidigt till platsen. Enheterna påbörjar sökandet då båten inte finns på den angivna positionen och JRCC får inte längre kontakt med båten. SAR helikoptern lokaliserar haveristen och på platsen finns en räddningsflotte och en stor mängd vrakgods. Helikotern kan efter cirka tjugo minuters sökande hitta en person i vattnet som vinschas upp och flygs direkt till sjukhus. Rescue Östgöta och Kustbevakningen kan plocka upp en svårt medtagen och nedkyld person till Rescue Östgöta som går mot Fyrudden där ambulans väntar. När helikoptern kommer åter kan den tredje personen i vattnet vinschas upp. Rescue Erik Collin hittar den livlösa hunden och gör räddningsförsök men den glider ur sin flytväst och kan inte räddas.

Artikeln går inte längre att kommentera

23 kommentarer:

Larsgunnar Nilsson2011-12-04 20:34

Det skulle vara mycket intressant att få positionen för grundstötningen, bl.a för att spekulera kring hur och varför haveristen kommit dit!

nils boman2011-12-04 21:28

N 58 13 45.30´
O 17 04 31,75`

nn2011-12-05 08:21

Man skall inte spekulera i andras misstag! En tragisk olycka helt enkelt!

Nils L2011-12-05 08:50

Det kan ju dock vara intressant med positionen för att se vad som visas på sjökorten. Det kan ju vara lite si och så när det gäller ff a utskärgårdarna.

Göran Weiler2011-12-05 17:23

Vad alla nu frågar sig är om segelbåten framfördes för segel eller för motor.

De flesta gissningarna går ut på att båten har gått för motor, fått plötsligt motorstopp och inte hunnit sätta segel. Var det så?

Lars Reutergårdh2011-12-05 19:48

Den angivna positionen ligger 200m N om bränningen NNV Råtoppssankan. Knappast ngt försthandsval för att angöra Harstena i mörker på natten.

Förefaller befogat att etablera en ny SSRS station vid Fyrudden nu när det planeras en utbyggnad där inom ett EU projekt. Det är ju långt både fr Arkösund och Loftahammar.

Joel Sjösten2011-12-05 21:43

Lars Reutergårdh, håller med dig till 100 %

oskar holm2011-12-05 23:46

jag tycker ni på sjöräddningen är skit bra vilket jobb ni gör .

br2011-12-06 09:40

Finns det fortfarande inga uppgifter om båten, tydligen en tvåmastad Colin Archer, seglade eller gick för motor vid grundstötningen?

Mauritz2011-12-06 14:25

Mycket tragiskt.
Två räddas ur vattnet trots att en räddningsflotte funnits till hands. Det borde ge oss alla som vistas på sjön en tankeställare över hur viktigt det är att träna på att använda säkerhetsuttrustningen - härmed inte sagt att besättningen varit otränad. Jag har full respekt för den besvärliga och kritiska situation som de befunnit sig i.

Jag ställer mig frågande till positionsangivelsen jämfört med rubriksättningen. Med tanke på den friska S vinden borde hon inte drivit söderut efter grundstötning.

Göran Weiler2011-12-06 15:22

För den efterföljande debatten om sjösäkerhet är det i allra högsta grad väsentligt att veta om båten när den törnade

1)gick för segel,
2)gick för motor,
3)gick för motor och segel
4)eller drev vind för våg och i så fall varför.

Varför nämns det ingenting om detta? Det måste ju vara bekant vid här laget.

nils boman2011-12-06 16:47

Ang Sjöräddningsstation i Fyrudden.

Det största problemet för alla SSRS stationer som inte ligger i anslutning till en tätbefolkad stad är nämligen bemanning av stationen.
Och fyrudden är inget undantag, du kommer aldrig att hitta ett så stort antal frivilliga som ställer upp att bemanna stationen dygnet runt året runt (12-15 st) Möjligtvis att skulle det kunna bli en substation till RS Arkösund under sommar månaderna.
Att kunna bemanna den under vintern kommer inte att fungera i praktiken, tyvärr.

RS Arkösunds "Rescue 913" har en framkörningstid till Harstena på 21 min bättre än så kan vi nog inte få det.

Medlem Göteborg2011-12-06 18:15

Enl. Expressen har INTE JRCC i Göteborg konsulterat sitt så kallade "resursarkiv". På Harstena finns bofast befolkning med tillgång till båt, medlemmar i sjöräddningssällskapet, som enligt uppgift skulle kunna ha varit på plats inom 10-15 minuter, sjögående motorbåt 3 personer. JRCC larmades per telefon och inte VHF- varför inga andra kan ha uppfattat nödsituationen. Gick JRCC omedelbart ut på VHF med "Allmänt anrop: Mayday Relay" eller var det tyst på kanal 16. Det katastrofala utgången vid denna sjöolycka visar att räddning inte bara är en uppgift för "myndigheter" utan att alla möjligheter även privata bör används.

Kjell2011-12-06 19:00

Bra skrivet "medlem Göteborg".
Det är min erfarenhet också att dessa helst
vill klara sig själva, och klappa sig för bröstet.
Är övertygad om att det runt våra kuster
finns sjödugligt folk som mer än gärna hjälper
till i nödsituationer.
Rakel är säkert bra när det fungerar som det
är tänkt. Men glöm inte larma ut via allmänt
anrop på Vhf 16, väldigt många lyssnar, och
kanske någon ligger alldeles bredvid haveristen.
Mvh

Jonas2011-12-06 19:21

Vad jag vet så går Sjöräddningscentralen alltid ut med ett allmänt anrop och söker enheter vid sjöräddning på VHF kanal 16. Har mycket svårt att tro att de inte skulle gjort det även i detta fallet. Hade den person som uttalat sig i Expressen lyssnat på VHFen så hade de kunnat ge sig ut, men det är ju lite svårt för Sjöräddningscentralen att ringa alla på alla öar och be dem åka ut också. Jag tycker det är fantastiskt att Sjöräddningssällskapet gör ett så bra arbete och har jour, annars hade det inte kommit så många överhuvudtaget!

Glad medlem och tillika sjöman
/Jonas

Medlem Göteborg2011-12-06 19:44

Angående allmänt anrop - sjöolycka, jag har noterat att detta inte alltid sker. Under vår sommar höst rör jag mig ofta runt GBG södra skärgård och har optiskt konstaterat att sjöräddning pågår i min närhet utan att detta annonserats på kanal 16.
Jag har en känsla av att man anser att sjöräddning är en uppgift för Kustbevakning, Sjöfartsverket (Lotsar) och Polis. Det verkar också som man ibland inte väljer att utnyttja Sjöräddningssällskapet men jag hoppas att jag uppfattat detta fel.
Klar är att får JRCC larm via SOS och mobiltelefon så är detta helt okänt för alla på sjön om inte detta omedelbart går ut som "Allmänt anrop Mayday Relay"

Pellepennan2011-12-06 22:25

Intressant med alla duktiga fritidsbåtsåkare som ska klanka ner på andra efter att de hamnat i svårigheter, och därefter ge sig på de som antingen arbetar med, eller avsätter stor del av sin fritid att rädda de som hamnat vid sidan av farleden. Jag är helt övertygad om att personalen på Sjöräddningscentralen alltid gör allt i sin makt att rädda människor i nöd så snabbt och bra som är möjligt, med alla de resurser de kan uppbringa.
Men, vem är jag att säga åt andra att vara ödmjuka?

Stefan2011-12-06 23:12

Det är alltid bra med lokalkännedom. De centralt placerade i JRCC i Göteborg 40 landmil bort kanske känner "sin kust" bättre än den jättestora ostkusten. SSRS och Arköfolket gjorde ett kanonjobb i detta. Det ligger en hel del båtar runt Fyrudden/Gryt som borde ha kunnat larmats ut, vilket kanske hade gått ännu snabbare.
Stefan

sailor2011-12-07 10:08

Jag kanske har fel men jag har fått den uppfattningen senaste åren att VHF ch. 16 är en bortglömd resurs. Jag lyssnar inte så frekvent men har ine hört något "maday relay" på vad jag vet c:a 10 år. Har jag rätt så är frågan VARFÖR?

KanSjälv2011-12-07 10:15

Finns det inte ett problem, åtminstone sommartid, med om alla fritidsbåtar i närheten skulle komma sättande ?
Hjälpa eller stjälpa ?
Många skulle kanske också komma bara av nyfikenhet

Rs2011-12-07 23:00

Det är så man blir mörkrädd när man läser artikeln om medlemmen som inte blev larmad. Är man medlem i sjöräddningssällskapet så får man hjälp, men blir inte en resurs. Man kan vara medlem utan ens äga en båt.
När det gäller larm från JRCC så går dessa alltid ut på CH16 via VHF för det är den kanalen som sökarna "lyssnar" på som alla sjöräddningsstationer har. Givetvis betyder det inte att allt som vi åker på kommer via VHF då en medlem själv kan ringa för assistans till just den stationen som de är närmast och då hörs inte detta på VHF. När JRCC larmar så söker de sjöräddningsenheter och det betyder inte Sjöräddningssällskapet, ni som har VHF-cert vet att man är skyldig att anmäla sig ifall man är nära och JRCC bestämmer då om man skall gå till platsen.

Göran Weiler2011-12-08 08:19

Det har nu framkommit att båten framfördes för segel vid olyckstillfället, varför teorin om att man förlitat sig på motor istället för segel kan avskrivas.

Istället tycks orsaken ha varit att man istället för att hålla sig utomskärs i relativ trygghet, har sökt sig in i skärgården och därvid har misstagit sig på sin position.

Nils L2011-12-13 20:58

Vet man vart segelbåten var på väg? Var kom hon ifrån? Kom hon från söder i hård vind och mörker hade hon inte en chans i det område där jag antar att själva grundstötningen skedde (trol söder om den angivna positionen). Jag var där och jobbade tidigare i år, i hård vind, det spottade och fräste överallt kring båten. Inte kul ens i fullt dagsljus. I mörker och hård blåst...

Välkommen till RS Arkösund

RS Arkösund grundades år 1995 och har 18 frivilliga.

Läs mer om RS Arkösund

Kontaktinformation RS Arkösund

  • Uppsyningsman: Göran Johansson
  • Telefon: 031-761 42 26
  • Jourtelefon: 0705-80 81 24
  • E-post: rs.arkosund@ssrs.se

En av våra båtar

Rescue Erik Collin
Fler båtar

En av våra frivilliga

Ronald Svanberg
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Ge en gåva

SMS:a en gåva

Nu kan du skänka pengar med hjälp av mobilen.

Gör så här, klicka här
© 2012 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000