Båt som kolliderat med land Värmdö
Larm från Sjöräddningscentralen kl. 02.17 om en båtolycka/båt på land vid Tranarö. Vi avgår omgående. På väg fram mot Tranarö ser vi att ambulanshelikoptern är framme och har börjat söka av området. Precis när vi passerar ut på Återlögafjärd ser vi en båt i vassen på vår babordsida. Vi drar av och går fram och det visar sig vara olycksbåten (ankomst kl 02.26).
Båten befinner sig alltså inte på Tranarö, som inringaren meddelat, utan båten har kolliderat med S Lagnö. Väl framme finner vi en skadad person och två av oss påbörjar första hjälpen. Rescue Ingarö hämtar upp sjukvårdare från helikoptern och hjälper till med transport av skadad till ambulanshelikoptern för vidare transport till sjukhus. Av den skadade får vi veta att det har varit en till ombord. Detta leder till en stor insats med ett eftersök där polishund och dykare deltar. Söket pågår till kl 06.15 och avbryts sedab utan att den andra personen återfunnits. Tecken tyder på att personen har avvikit från platsen.
Övriga enheter: Rescue Paul Lederhausen, Storstockholms brandförsvar 178, Ambulanshelikopter 998, Ambulans 943, Lifeguard 902, Polis med hundpatrull samt kbv 451.


Rescue Ingarö
Bertil Gutö



1 kommentar:
Kanonbra jobbat, ni är guld värda.