• Publicerad: 2011-09-10
  • Text: Jonas Swartling

Pojke 7 år med smärtor

En pojke uppvisar akuta smärtor i nacke och huvud. Rescue Paul Lederhausen larmas till platsen.

Lille gossen G, 7 år, har sedan efter middagen i Napoleonviken klagat och gråtit för nack och huvudsmärtor. Föräldrarna larmar 112 och Paul Lederhausen avgår kl 22. Transport i räddningsbåt tyckte G var roligt och fick något annat att tänka på och gråten upphörde (men inte smärtorna). Vid Trinntorps Brygga väntar ambulans för vidaretransport till sjukhus. Tyvärr hade vi ingen sjöräddningsnalle ombord men G fick sig en upplevelse mitt i all bedrövlighet. Jonas, Lasse och Tina

Artikeln går inte längre att kommentera

Välkommen till RS Dalarö

RS Dalarö grundades år 2003 och har 40 frivilliga.

Läs mer om RS Dalarö

Kontaktinformation RS Dalarö

  • Uppsyningsman: Helge Skärlén
  • Telefon: 031-761 42 18
  • Jourtelefon: 0705-80 80 15
  • E-post: rs.dalaro@ssrs.se
  • vCard: Ladda ner

En av våra båtar

Rescue Torbjörn
Fler båtar

En av våra frivilliga

Tommy Hedlund
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Ge en gåva

Ladda ner banners och widgets

Stöd oss genom att lägga in våra banners och widgets på din hemsida eller blogg. Du får bra innehåll och skapar sympati.

Ladda ner här

Gåvoshop

En gåva till oss blir en present till någon annan. Köp livräddande utrustning och skänk den till oss. Med din hjälp kan vi fortsätta rädda liv ideellt. Presenten till din vän är ett fint gåvobevis du väljer och skriver själv.

Till gåvoshopen
© 2012 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000