- Grundstötning
- Badflotte utanför Åminne
- Siktad Livräddningsflotte
- Grundstötning vid Lauter Fårö
- Mayday Mayday- Segelbåt påväg att gå på grund vid Fårösund
- Segelbåt kapsejsat vid norra Fårö
- Segelbåt grundstött utanför Fårösund
- Segelbåt på grund vid Hallshuk, RS Fårö utlarmade
- Larm på RS Fårö, Segelbåt med tamp i propellern
- Man över bord - RS Fårö utlarmade för eftersök
Grundstötning vid Lauter Fårö
Vid 23:40 tiden fick Fårö larm från Sjöräddningscentralen om en segelbåt som gått på grund vid Lauter på Fårö. Rescue Skärsende kastade loss från Lauter hamn och kom till haveristen några minuter senare. Haveristen kunde dras av grundet och bogserades in till hamnen. Kl 00:55 var haveristen förtöjd vid kajen.


Rescue 12-06



6 kommentarer:
Börjar väl bli dax att rätta alla fel på sidan.
Rs Fårösund kan omöjligt gjort dessa "utryckningar", dessutom var det Fårö Sjöräddningsstation som bildades 1860. Rs Fårösund har paniköppnades väl nu i dagarna......??
kontoret försöker smyga med att de har lagt ner fårö men surt kommer igen var det en gång en vis man som sa ,nu e hamnen i fårösund full så det e svårt att få kajplats men men det skulle gå så lätt att bara flytta stationen
Ni på Fårö skall sluta vara så envisa. Det finns gått om hamnplatser i Fårösund om man tänker till. Båten behöver inte ligga på kommunal mark. Det finns statlig hamn och även Varvet har plaster.
Det finns även privatpersoner/privata företag som har bra kajer.
Vad är det som gör att Lauter är så bra?? Det ligger långt från dom flesta.
johan ta reda på bakgrunden inann du uttalar dig tack
varvet, försvaret får de inte tillgång till sen e lauter en av gotlands mest skyddade hamnar i alla vindriktningar o dessutom var det is fritt där då fårösund låg igenfruset i vintras.
SSRS fortsätter att sprida lögner.Alla ljuger,ledning,besättningar,vissa skeppare.Vi hade en insändare i Gotlandstidningarna,undertecknad av samtliga i Fåröbesättningen lika förbannat återfinns nu tre man i den nya besättningen.Ingen av dessa tre står dock inte med som frivilliga.YNKLIGT!!!!Grattis till den heroiska insatsen med tvåmänningen.Är det gott sjömansskap???Sjöräddning Gotland skall informeras om Ssrs alla lögner och svek och hur kan man lita på ssrspersonal som bevisligen ljuger??
Hej!
Vi har haft en intensiv sommar i Fårösund med en väl fungerande station och fantastiska frivilliga insatser under sommaren. Grundstötningen i Lauter är en av dessa. Det stämmer att vi flyttat vår station från Fårö till Fårösund. Vi ser kontinuerligt över var vi placerar och hur vi utnyttjar våra resurser för att på bästa sätt bidra till vår vision – noll döda till sjöss
Vännerna på Sjöräddningssällskapet