• Publicerad: 2012-06-01
  • Text: Kenneth Bergström

RS Gävle firar 100 år i Fågelsundet.

Från klockan 10.00 lördagen den 2 juni kommer RS Gävle att närvara i Fågelsundet.

Där kommer det att erbjudas tillfälle att besöka oss och få information om verksamheten och vilken utrustning vi har.

Den 4/9 1912 sjösattes motorlivbåten R.W. Garberg

1912 startades en räddningsstation i Långsand av sjökapten R. W. Garberg, som också låg bakom räddningsstationen i Fågelsundet. När den inte tagits i bruk 1917 fanns det önskemål att flytta stationen till Bönan, men Uppsala läns landsting motsatte det då de anslagit 2000 kronor för att stationen skulle vara kvar i länet. 1918 flyttades ändå stationen, till Skutskär och senare, 1930 till Bönan.

Uppsyningsman under åren 1912-1956 var C.E. Sundbom. ”Louise de Geer d.ä.” hette den däckade motorlivbåten de hade och räddade under de åren 51 människoliv.

Samma år som Långsand (Älvkarleby), 1912, startade R.W. Garberg och Carl De Geer upp en räddningsstation i Fågelsundet (Hållnäs). Den 4 september 1912 sjösattes motorlivbåten R.W. Garberg, som var den första av sjöräddningssällskapets motorlivbåtar. Den var 13 meter lång och hade 2-cylindrig motor på 30 hk. Maxfarten var 8 knop.

Befälhavare Sten Isberg och motorskötare Börje Isberg var de som fick ansvaret att ta den nya båten till Norduppland. Med på båten var en tax med namnet Gumman och en journalist, då de redan då insåg värdet med publicitet.

1946 omplacerades motorlivbåten R.W. Garberg till den nybildade stationen på Kållandsö, men fick 1952 en ny båt som inte namngavs.

Räddningsstationen i Långsand lades ner 1957.

2007 grundades en ny sjöräddningsstation

2006 tog Mathias Darmell och Tobias Augustusson initiativet till att starta upp räddningsstationen i Gävle, som grundades 2007. De håller till på Fliskär varv, där de under 2008 har byggt en egen kaj, och i anslutning till den har de en tillfällig station i väntan på stationsbyggnad.

Hösten 2009 blev stationen en miljöstation, i och med att de tilldelades ett miljösläp som har 200 meter högsjöläns samt absorberingsläns. Efter utbildning av de som kommer vara ansvariga för miljösläpet, kommer de att kunna göra snabba insatser för miljön när det otänkbara sker.

De har två räddningsbåtar: Rescue Greta Dybeck och Rescue Thomas Stenberg.

Förutom olika räddningsuppdrag längs Gävlekusten, informerar besättningen på RS Gävle även om verksamheten för allmänheten, både vuxna och barngrupper och har kursverksamhet för medlemmarna i sjukvård, navigering mm.

Stationens inre SAR-område sträcker sig från Björns fyr i söder till Gåshällan/Axmar i norr.

Artikeln går inte längre att kommentera

Välkommen till RS Gävle

RS Gävle grundades år 2007 och har 36 frivilliga.

Läs mer om RS Gävle

Kontaktinformation RS Gävle

  • Telefon: 031-761 4208
  • Jourtelefon: 070-205 61 06
  • E-post: rs.gavle@ssrs.se
  • vCard: Ladda ner

En av våra frivilliga

Björn Eklund
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Vill du bli sjöräddare?

Gillar du att hjälpa andra? Har du genuint intresse för sjön? Kan du simma 200 meter? Kan du vara i räddningsbåten på mindre än 15 minuter? Då kanske du vill vara en av oss?

Läs mer

Ge en gåva

Besök vår butik

Visa att du gillar oss! Genom att använda våra plagg och prylar visar du inte bara ditt stöd - ditt köp bidrar också till vårt fortsatta arbete, att rädda liv till sjöss. Tack!

Till butiken

Gåvoshop

En gåva till oss blir en present till någon annan. Köp livräddande utrustning och skänk den till oss. Med din hjälp kan vi fortsätta rädda liv ideellt. Presenten till din vän är ett fint gåvobevis du väljer och skriver själv.

Till gåvoshopen

Ladda ner banners och widgets

Stöd oss genom att lägga in våra banners och widgets på din hemsida eller blogg. Du får bra innehåll och skapar sympati.

Ladda ner här
© 2013 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000