• Båt: Rescue Hammarö
  • Larmtid: 21 Aug kl 15:00
  • Publicerad: 2011-08-21
  • 1 kommentar

larm från JRCC om kapsejsad segelbåt

15.00 larmar JRCC ut SSRS hammarö på grund av att en person från land sett en segelbåt slå runt vid Torrholmen/ V Söön. 15.15 lämnar Rescue Hammarö Kaj och sätter fart mot området där vi finner en segelbåt upp och ner med en person sittandes på skrovet. Vi undersöker att allt är ok samt att personen ej har några skador eller nedkylning och konstaterar att allt gått bra. Vi sänder därefter i en person i vattnet för att assistera och räta upp båten vilket lyckas och denne kan därefter segla in till Mörudden eskorterade av oss där vi går igenom scenariot med haveristen och konstaterar att han agerat helt rätt. Torr väska med vattentätt fodral till telefon samt att han stannat vid båten och inväntat assistans. Därefter beger vi oss tillbaka till stationen i Lillängshamnen. Besättning Fredrik N/ Carl-Arne och Henrik

Artikeln går inte längre att kommentera

1 kommentar:

Henke2011-09-04 07:16

Bra jobbat Carl-arne och Fredrik N. Mvh Henrik

Välkommen till RS Hammarö

RS Hammarö grundades år 1997 och har 20 frivilliga.

Läs mer om RS Hammarö

Kontaktinformation RS Hammarö

  • Uppsyningsman: Björn Nilsek
  • Telefon: 031-761 42 87
  • Jourtelefon: 0705-80 81 51
  • E-post: rs.hammaro@ssrs.se
  • vCard: Ladda ner

En av våra båtar

Rescue Hammarö
Fler båtar

En av våra frivilliga

Björn Nilsek
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Ge en gåva

Ladda ner banners och widgets

Stöd oss genom att lägga in våra banners och widgets på din hemsida eller blogg. Du får bra innehåll och skapar sympati.

Ladda ner här

Gåvoshop

En gåva till oss blir en present till någon annan. Köp livräddande utrustning och skänk den till oss. Med din hjälp kan vi fortsätta rädda liv ideellt. Presenten till din vän är ett fint gåvobevis du väljer och skriver själv.

Till gåvoshopen
© 2012 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000