• Båt: Rescue Lars Prytz
  • Larmtid: 24 Sep kl 17:58
  • Publicerad: 2010-09-24
  • Text: M. Sandström/J. Berglund

Drivande båt mellan Holmsund och Holmön

Efter samtal från Jrcc avgick vi med Lars Prytz mot en drivande båt mellan Holmsund och Holmön. Vi hade fått en position och hade kontakt med båten via mobiltelefon. Vi hittade dem utan större problem. I mörkret underlättade det också att de hade bra belysning på båten som de tände när vi närmade oss. Väl framme i relativt grov sjö fick vi över en bogsertross och kunde bogsera båten till Byviken på Holmön vilket var närmaste hamn. Det regnade ordentligt och blåste, ca 10 m/s enligt kustvädret på vår hemsida... Vågorna gjorde att det inte var helt enkelt att ta sig in och förbi pirarna in till kajen. Men vår skeppare var duktig och allt gick bra. När båten var trygg i hamn gick vi tilbaka hem till Holmsund.

Artikeln går inte längre att kommentera

Välkommen till RS Holmsund

RS Holmsund grundades år 1944 och har 20 frivilliga.

Läs mer om RS Holmsund

Kontaktinformation RS Holmsund

  • Uppsyningsman: Jörgen Berglund
  • Telefon: 031-761 42 03
  • Jourtelefon: 070 580 81 14
  • E-post: rs.holmsund@ssrs.se
  • vCard: Ladda ner

En av våra båtar

Rescue Lars Prytz
Fler båtar

En av våra frivilliga

Mats Arnqvist
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Ge en gåva

Ladda ner banners och widgets

Stöd oss genom att lägga in våra banners och widgets på din hemsida eller blogg. Du får bra innehåll och skapar sympati.

Ladda ner här

Gåvoshop

En gåva till oss blir en present till någon annan. Köp livräddande utrustning och skänk den till oss. Med din hjälp kan vi fortsätta rädda liv ideellt. Presenten till din vän är ett fint gåvobevis du väljer och skriver själv.

Till gåvoshopen
© 2012 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000