• Båt: Rescue Lars Prytz
  • Larmtid: 02 Aug kl 14:50
  • Publicerad: 2011-08-02
  • Text: J. Berglund

Sjuktransport från ö till väntande Ambulans.

Ambulanspersonal på ö med skadad man behöver bärhjälp + transport in till fastlandet. Området kring ön är för grunt för Recue Lars Prytz så en i besättningen hämtas med öppen båt sista biten till stugan. Vi hjälps åt att lägga mannen på spineboard och bär ner honom till bryggan. Vi beslutar att transportera mannen hela vägen till småbåtshamen, där ambulansen är parkerad, (ca 5 min) bort i den öppna båten för att undvika en omlastning ute på vattnet.

Artikeln går inte längre att kommentera

Välkommen till RS Holmsund

RS Holmsund grundades år 1944 och har 20 frivilliga.

Läs mer om RS Holmsund

Kontaktinformation RS Holmsund

  • Uppsyningsman: Jörgen Berglund
  • Telefon: 031-761 42 03
  • Jourtelefon: 070 580 81 14
  • E-post: rs.holmsund@ssrs.se
  • vCard: Ladda ner

En av våra båtar

Rescuerunner Göran
Fler båtar

En av våra frivilliga

Kristina Ringlöw
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Ge en gåva

Ladda ner banners och widgets

Stöd oss genom att lägga in våra banners och widgets på din hemsida eller blogg. Du får bra innehåll och skapar sympati.

Ladda ner här

Gåvoshop

En gåva till oss blir en present till någon annan. Köp livräddande utrustning och skänk den till oss. Med din hjälp kan vi fortsätta rädda liv ideellt. Presenten till din vän är ett fint gåvobevis du väljer och skriver själv.

Till gåvoshopen
© 2012 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000