- Segelbåt på grund utanför Svensknabben
- Bränslestopp i Kalmarsund
- Handelsfartyg på grund vid Masknaggen
- E-jolle med roderhaveri
- Övning tillsammans med räddningshelikopter
- Fartyg på grund vid Skansgrundet
- Medlem som kört fast i dyn
- Finsk medlem med maskinhaveri
- 38 fots segelbåt på grund vid Skansgrund
- Nattnavigering slutade med grundstötning
- Båt: Rescue Swedbank
- Larmtid: 03 Sep kl 21:14
- Publicerad: 2011-09-03
38 fots segelbåt på grund vid Skansgrund
Får larm på sökaren kl. 21.14 om att en 38 fots segelbåt gått på grund ca 0,5 Nm från angöring till Kalmar, söder om bron. Lämnar kaj i Kalmar med två man ombord på Rescue Swedbank 21.28.
Vi lokaliserar ensamseglaren i segelbåten O om fyren Skansgrundet 22.13. Ytterligare två frivilliga bemannar Rescuerunner Nils-Oskar och går mot positionen.
Efter att ha säkrat läget konstateras att det inte är någon fara längre och haveristen ville testa att komma loss från grundet själv och bli assisterad in till Kalmar hamn men då det inte lyckades kopplar vi för att dra loss. Segelbåten är flott 23.35 och räddningsbåtarna assisterar till säker hamn i Kalmar där vi hjälper till att förtöja segelbåten 00.15.
Vi lämnar en nöjd båtägare som dessutom var medlem i Sjöräddningssällskapet och år åter stationen, väl förtöjda 00.25.


Rescue Swedbank
Albert Håkansson
