Öppna kanalen gjorde häromveckan en intervju med Pierre Davidsson som är en av våra cirka 30 frivilliga sjöräddare i Kronoberg.

Intervjun beskriver hur det är att vara sjöräddare i en insjöstation och du får en bredare inblick i vår verksamhet. Se hur vi övar under våra olika övningsscenarion med bland annat sjöräddningshelikopter och mycket mer. Kanske vill ni veta vad det är som driver oss frivilliga till att vara med och rädda liv till sjöss, svaren får ni i intervjun.

Kanske är även du intresserad av att bli frivillig sjöräddare? Hör även i intervjun vad det är för bil vi söker som dragbil till vår svävare.

Artikeln går inte längre att kommentera

4 kommentarer:

Henrik Nilsson Rs Hammarö2011-11-09 15:00

En riktigt bra interlvju :P

Patrik Karlsson RS Lomma2011-11-09 15:43

Bra jobbat :)

Nils Inngul2011-11-17 15:39

Bra gjort Pierre ! Informativt o bra helt enkelt !

Pierre Davidsson - Rs Kronoberg2011-11-22 11:49

Tack för fina kommentarer !
Kul och höra att det var uppskattat.

Välkommen till RS Kronoberg

RS Kronoberg grundades år 2008 och har 22 frivilliga.

Läs mer om RS Kronoberg

Kontaktinformation RS Kronoberg

  • Uppsyningsman: Nils Inngul
  • Telefon: 031-761 42 96
  • Jourtelefon: 0766-31 77 26
  • E-post: rs.kronoberg@ssrs.se
  • vCard: Ladda ner

En av våra båtar

Rescuerunner Kronan
Fler båtar

En av våra frivilliga

Niklas Göthe
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Ge en gåva

Ladda ner banners och widgets

Stöd oss genom att lägga in våra banners och widgets på din hemsida eller blogg. Du får bra innehåll och skapar sympati.

Ladda ner här

Gåvoshop

En gåva till oss blir en present till någon annan. Köp livräddande utrustning och skänk den till oss. Med din hjälp kan vi fortsätta rädda liv ideellt. Presenten till din vän är ett fint gåvobevis du väljer och skriver själv.

Till gåvoshopen
© 2012 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000