Uppsala tackar för sin första säsong.
Nu har RS Munsös räddningsbåt i Uppsala genomfört sin första säsong. Det har varit möjligt tack vare frivilliga insatser från cirka 30 personer som ställt upp dygnet runt under hela säsongen.
Men det har också varit möjligt tack vare de gåvor och det stöd vi fått från flera båtklubbar och företag i regionen.
Under vår första säsong har vi genomfört cirka 40 uppdrag med vår Rescue Falstaff, där knappt 10 har varit av allvarlig eller mycket allvarlig karaktär. Det har handlat om olycksfall, akuta sjukdomsfall och personer som plockats upp ur vattnet. Tack och lov har alla uppdrag slutat lyckligt enligt vår kännedom.
Flertalet uppdrag har varit förebyggande, där bogsering med anledning av olika problem och haverier, har varit den vanligaste orsaken. Många larm har kunnat besvaras omgående eftersom vi övat ofta och redan varit ute med räddningsbåten eller befunnit oss på stationen när larmet har kommit.

Tack
Vi vill rikta ett stort tack till alla medlemmar, båtklubbar och företag som stöttat oss och gjort detta möjligt!
Vi hoppas att stödet från er kommer att finnas även under framtida säsonger.


Rescuerunner F & B 1
Eric Nylander


3 kommentarer:
Jag tycker det är bra, att så många vill ställa upp
för ssrs i Uppsala hoppas vi får en bra gemenskap
tillsammans.
Hej, jag är en av oss frivilliga sjöräddare i Uppsala, som deltagit under 2010. Först av allt vill jag tacka Jörgen Gröndahl för det fantastiska arbete han lagt ner som vår samornare, när det gäller både uppstart, utbildning samt genomförande av säsongen 2010.
Dessutom vill jag tacka alla nya trevliga kompisar jag fått genom mitt engagemang i SSRS.
Vi ses till våren, hälsar Håkan
Det är bara att buga och gratulera till en lyckad första säsong. God Jul & Gott Nytt År och med önskningar om ännu en lyckad säsong 2011!!
//Andreas, RS Hudiksvall