• Publicerad: 2012-10-05
  • Text: Peter Gleerup
  • 1 kommentar
M/S Laponia af Seskarö
M/S Laponia af Seskarö

M/S Laponia af Seskarö är på lunchkryssning, då brand i maskin uppstår och styrningen slås ut.

Fartyget driver i den starka vinden och går på grund. Några av passagerarna skadar sig allvarligt.

09:24 torsdag 4 oktober går larmet att M/S Laponia af Seskarö, som är ute på en lunchkryssning med 34 passagerare ombord, har gått på grund strax söder om Båtskärsnäs i Kalix. De har även brand i maskinrummet. Några skadade och tre personer i vattnet. Branden har de fått kontroll på, räddningstjänsten från Kalix anländer och släcker. Under tiden söker KBV och Sjöräddningssällskapets båt Rescue Sparbanken Nord av vattnet i närheten av haveristen.

Sjukvårdare från Rescue Skellefteå går ombord på Laponia. Några minuter senare ansluter två båtar från finska sjöräddningen upp och en båt från räddningstjänsten i Piteå som fortsätter sökandet. Det hittas två flytvästar. Rescue Sparbanken Nord får i uppdrag av OSC (On Scene Co-ordinator) att åka in till hamnen i Båtskärsnäs, för att hämta sjukvårdspersonal och skjutsa ut dem till Laponia för att hjälpa till. I retur tar Rescue Sparbanken Nord ombord 10 fysiskt oskadade personer och skjutsar dem till hamnen där ambulanspersonal och Polis väntade för att räkna in alla för att det inte det ska saknas någon.

Laponia evakueras
Laponia evakueras

På väg tillbaka

Har en räddningshelikopter från Finland anlänt för att transportera allvarligt skadade direkt till sjukhus. Rescue Sparbanken Nord åker tillbaka till Laponia med mera bårar och tar en skadad och sjukvårdare i retur till hamn. Rescue Skellefteå har också transporterat personer från båten. Sökandet fortsätter med gott resultat, två personer hittas i vattnet och den tredje hittas senare på land.

Några av räddninsfartygen Övning Frank
Några av räddninsfartygen Övning Frank

Då den tredje personen hittades blåser JRCC (Sjö- och flygräddningscentralen) av larmet (övningen) och alla inblandade träffas på Laponia för en genomgång av övningen och en härligt efterlängtad lunch.

Artikeln går inte längre att kommentera

1 kommentar:

Kristina2012-10-05 23:17

Öva, öva, öva, det är både roligt och bra med övningar för att träna samarbete mellan olika räddare :) Ni gör ett otroligt viktigt jobb

Välkommen till RS Piteå

RS Piteå grundades år 2003 och har 19 frivilliga.

Läs mer om RS Piteå

Kontaktinformation RS Piteå

  • Telefon: 031-761 42 01
  • Jourtelefon: 0705-87 80 16
  • E-post: rs.pitea@ssrs.se
  • vCard: Ladda ner

En av våra frivilliga

Johan Hedin
Fler frivilliga

Bli medlem

Hjälp oss rädda liv. Bli medlem.

Anmälan

Vill du bli sjöräddare?

Gillar du att hjälpa andra? Har du genuint intresse för sjön? Kan du simma 200 meter? Kan du vara i räddningsbåten på mindre än 15 minuter? Då kanske du vill vara en av oss?

Läs mer

Ge en gåva

Besök vår butik

Visa att du gillar oss! Genom att använda våra plagg och prylar visar du inte bara ditt stöd - ditt köp bidrar också till vårt fortsatta arbete, att rädda liv till sjöss. Tack!

Till butiken

Gåvoshop

En gåva till oss blir en present till någon annan. Köp livräddande utrustning och skänk den till oss. Med din hjälp kan vi fortsätta rädda liv ideellt. Presenten till din vän är ett fint gåvobevis du väljer och skriver själv.

Till gåvoshopen

Ladda ner banners och widgets

Stöd oss genom att lägga in våra banners och widgets på din hemsida eller blogg. Du får bra innehåll och skapar sympati.

Ladda ner här
© 2013 Sjöräddningssällskapet · Plusgiro: 900 500-0 · bankgiro: 900-5000