Befarad nödraket

Vättern
Vid klockan 21:20 får vi in uppgifter om att en eller flera nödraketer siktats ut över Vättern. Informationen överlämnas till "Sjöräddningscentralen Jrcc" i Göteborg som även de fått in information om detta från annat håll. Efter att räddningsledaren intervjuat vittnena som larmat får man fram att ljusen som noterats varit vita. Vid fara för liv ska röda ljus användas. Därav larmas inga sjögående enheter ut.
Vid samma tillfälle pågick skjutningar hos FMV i Karlsborg som eventuellt kan ha varit ljusskens som noterats. Besök gärna deras hemsida där skjutningarna rapporteras, klicka här.
Vi tycker det är väldigt bra att allmänheten uppmärksammar ljus som i detta fall och sänder in informationen till "Sjöräddningscentralen Jrcc" för bedömning. För att komma i kontakt med "Sjöräddningscentralen Jrcc", ring 112 och begär "sjöräddning".


Svävare 840
Greger Cornelius

