Båt på grund

Börjar med samtal från allmänheten, om en eventuell segelbåt på grund. Strax efter ringer JRCC (Sjö- och Flygräddningcentralen) upp, som fått in samtal från haveristen och det är bekräftat att de står på grund utanför Stensö fiskeläge. Då det är ganska blåsigt, så avgår vi med Rescue Sonja Margith så fort vi kunde. 

Det visade sig vara kraftig sjö när vi rundat Tjärhovet. Väl framme hos haveristen, konstaterar vi att de står på ganska bra, och mycket stenar både för och akter om dom. I samråd med haveristen beslutar vi att dra båten i sidled genom att fästa en tamp i masten. Hon kommer loss efter att vi dragit en liten stund i sidled och snett förut. Vi kopplar upp henne på Sonjas BB sida för bogsering in till Stensö fiskeläge. Där haveristen blir omhändertagen av medlemmar från Vikingarna. Väl åter på Stationen 15:50.

Utryckning
Räddningsstation:
Larm inkommer:
Händelse:
Grundstötning
Aktivitet:
Bogsering
Lossdragning
Utsända enheter:
Väderförhållanden
Vindstyrka:
10.8 - 13.8
Vindriktning:
SE
Våghöjd:
1 - 1.5 m
Siktförhållanden:
God sikt

På grund av de nödställdas integritet och uppdragets karaktär publiceras inte alla larm på hemsidan. Larmen har även en viss fördröjning för att säkerställa informationens korrekthet. Positioneringen visar en radie på cirka en sjömil.