Försvunnen person på en ö

21.03 igår kväll inkommer ett larm om en person som är påverkad och gett sig iväg själv i natten.

De frivilliga sjöräddarna på RS Strängnäs beger sig till bryggan och iväg med båten, på vägen hämtas polis och ambulans upp och åker vidare till ön där personen ska befinna sig. Efter en tids letande kallas det in ytterligare polisenheter, hundförare och drönare. Tiden och kylan gör sig påmind och chanserna att överleva minskar varje minut.

Personen påträffas medvetslös på en åker med ansiktet neråt. Sjukvården gör allt för att få liv i mannen, men han är inte kontaktbar. Efter många turer med fyrhjuling och bårar, bestäms att helikopter skall kallas in.

Vi lastar på hundar, poliser, drönare, bårar, sjukvårdsutrustning och ambulanspersonal på Rescue Sparbanksstiftelsen Rekarne och kör hem samtliga som deltagit under kvällen.

Utryckning
Räddningsstation:
Larm inkommer:
Uppdragstyp:
Larm

På grund av de nödställdas integritet och uppdragets karaktär publiceras inte alla larm på hemsidan. Larmen har även en viss fördröjning för att säkerställa informationens korrekthet.