Växeln

Ring växeln på 077-579 00 90 om du vill ge en gåva, hyllningsgåva eller minnesgåva. Du kan också ställa frågor om medlemskap. 

Öppen vardagar klockan 08.00-18.00

112 vid livsfara

För förebyggande utryckning ring 0200-29 00 90 eller kontakta din närmaste station. 

Övrigt

Presstelefon (08-18): 031-761 40 01
Frågor om testamenten: 031-761 62 00
Besöksadress: Talattagatan 24, Västra Frölunda  
Skicka e-post: info@ssrs.se  
Skicka brev: Sjöräddningssällskapet, Box 5025, 426 05 Västra Frölunda 

Medarbetare på kontoret

Kontoret ligger i Göteborg och leds av vd Cia Sjöstedt, som ansvarar för att styrelsens beslut genomförs. Till sin hjälp har vd ett 30-tal medarbetare på kontoret. Längre ner på den här sidan hittar du kontaktuppgifter till respektive person. 

Kommunikation och insamling

Kommunikations- och insamlingsledare

Niklas Jendeby

niklas.jendeby@ssrs.se

031-761 40 82

Kommunikationsansvarig

Emma Valham

emma.valham@ssrs.se

031-761 40 27

Projektledare

Jessica Nauckhoff

jessica.nauckhoff@ssrs.se

031-761 40 84

Insamling och testamente

Camilla Larsson

camilla.larsson@ssrs.se

031-761 40 19

Insamling och medlemsdialog

Helena Smedberg

helena.smedberg@ssrs.se

031-761 40 81

Webbredaktör

Rebecka Hagman

rebecka.hagman@ssrs.se

031-761 40 83

Pressansvarig

Emma Forseth

emma.forseth@ssrs.se

031-761 40 16

Foto/film

Mats Ryde

mats.ryde@ssrs.se

031-761 40 34

Ekonomi

Ekonomiledare

Jeanette Liljedahl

jeanette.liljedahl@ssrs.se

031-761 40 09

Ekonomiassistent

Elisabet Nevalainen

elisabet.nevalainen@ssrs.se

031-761 40 03

Ekonomiassistent

Nicoline Lindqvist

nicoline.lindqvist@ssrs.se

031-761 40 07

Redovisning

Mona Weglin

mona.weglin@ssrs.se

031-761 40 08

Operativ avdelning

Frivilligledare

Matthew Fader

matthew.fader@ssrs.se

031-761 40 05

Distriktssamordnare, Väst & Sydväst

Christer Berntsson

christer.berntsson@ssrs.se

031-761 40 65

Utbildningsansvarig

Peter Andreasson

peter.andreasson@ssrs.se

031-7614021

Distriktssamordnare, Stockholm & Insjöar

Helge Skärlén

helge.skarlen@ssrs.se

031-761 40 38

Tillsyn | Distriktssamordnare, Norr & Gotland

Per Westerberg

per.westerberg@ssrs.se

031-761 40 72

Utrustningsansvarig | Distriktssamordnare, Sydost

Anton Kock

anton.kock@ssrs.se

031-761 40 70

Räddningstjänstansvarig (Tjänstledig)

Klas Johansson

klas.johansson@ssrs.se

031-761 40 32

Teknik

Maritim ledare

Lars Samuelsson

lars.samuelsson@ssrs.se

031-761 40 61

Drift och underhåll

Marie-Louise Dahlberg

marie-louise.dahlberg@ssrs.se

031-761 40 29

Underhållsystemet

Johanna Andréasson

johanna.andreasson@ssrs.se

031-761 40 04

Drift och underhåll

Bert-Ola Lindros

bert-ola.lindros@ssrs.se

031-761 40 39

Nybyggnationer

Per-Egon Persson

per-egon.persson@ssrs.se

031-761 40 30

Förrådet

Mikael Stålberg

mikael.stalberg@ssrs.se

031-761 40 42

Forskning och utveckling

Sjösäkerhetsledare

Mikael Hinnerson

mikael.hinnerson@ssrs.se

031-761 40 23

Innovation

Fredrik Falkman

fredrik.falkman@ssrs.se

031-761 40 28

IT och verksamhetssupport

IT-ledare

Reuben Welsh

reuben.welsh@ssrs.se

076 175 03 58

Fastighetsskötare

William Harrysson

william.harrysson@ssrs.se

031-761 40 47

Ditt namn/era namn skrivs ut här